Srednjoškolski strukovni programi za učenike sniženih intelektualnih sposobnosti

Kome su namijenjeni?

Program je namijenjen učenicima sniženih intelektualnih sposobnosti koji su završili osnovnoškolsko obrazovanje po posebnom programu uz individualizirane postupke prema Pravilniku o osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju. Određuje se učenicima koji zbog teškoća ne mogu svladavati redoviti program uz individualizirane postupke ili redoviti program uz prilagodbu sadržaja i individualizirane postupke. Moguć je i upis učenika koji su osnovno obrazovanje završili po prilagođenome programu (uz suglasnost mjerodavnog Ureda državne uprave, Službe za društvene djelatnosti).

Zašto upisati našu školu?

• mali razredni odjeli
  • individualizirani pristup svakom učeniku
  • ostvarivanje prava na usluge socijalne skrbi
  • uključivanje učenika u dopunsku nastavu i izvannastavne aktivnosti
  • projektne aktivnosti usmjerene na osobni razvoj učenika
  • podrška stručne službe Centra „Šubićevac“ učenicima i roditeljima (pedagog, psiholog, socijalni radnik, rehabilitatori)

Obrazovni programi i organizacija nastave

Posebni program uz individualizirane postupke provodi se u razrednim odjelima od 1. do 3. razreda srednje strukovne škole.

Trogodišnji strukovni programi za zanimanja:

• Pomoćni bravar
  • Pomoćni vodoinstalater - odobren upis učenika u šk. god. 2019./2020.
  • Pomoćni stolar
  • Pomoćni cvjećar - odobren upis učenika u šk. god. 2019./2020.
  • Pomoćni kuhar i slastičar - odobren upis učenika u šk. god. 2019./2020.
  • Pomoćni krojač
  • Novi programi od 2020./2021.:
  • Pomoćni vrtlar
  • Pomoćni pekar
  • Pomoćni administrator

NASTAVNI

PREDMETI

1. razred/

2. razred/

3. razred/

2

Tehnologija zanimanja

Etika i kultura

Politika i gospodarstvo

Tjelesna i zdravstvena kultura

2

Izborni predmet: Vjeronauk ili Etika

1

U prva dva razreda učenici pohađaju nastavu tri dana u tjednu, a stručnu praksu dva dana u tjednu. U trećem razredu nastava se odvija dva dana u tjednu, a stručna praksa tri dana u tjednu. Učenici u ovome programu stječu temeljna (općeobrazovna) znanja i stručne kompetencije potrebne za rad u određenom zanimanju, tj. osposobljavaju se za samostalan život i pristup otvorenom tržištu rada.

Stručna praksa učenika

Ovisno o sposobnostima, učenici se upućuju na pohađanje stručne prakse u Centar "Šubićevac" ili u tvrtke, poduzeća i obrte na području Šibensko-kninske županije. Mjesto prakse pronalazi voditelj stručne prakse koji tijekom školske godine prati rad učenika i u suradnji s radnim instruktorom pruža učeniku podršku u stjecanju potrebnih radnih znanja i vještina.

Izvannastavne aktivnosti

• Učenička zadruga „Šibensko blago“
  • Mladi kuhari i slastičari
  • Recitatorska skupina
  • Dramska skupina
  • Plesna skupina
  • Vjeronaučna skupina - odgoj za humane vrijednosti
  • Zbor
  • Školski sportski klub „Šubićevac“: plivanje, biciklizam, nogomet, stolni tenis,  atletika, košarka

Usluge socijalne skrbi*:

* Zahtjev za priznavanje prava za sve usluge podnosi se mjerodavnom centru za socijalnu skrb.

• Smještaj
  • Poludnevni boravak (4 - 6 sati dnevno) obuhvaća pružanje sljedećih usluga:
  • Prehrana – dva, tri ili pet obroka dnevno (ovisno o vrsti boravka ili smještaju)
  • Briga o zdravlju – praćenje općeg zdravstvenog stanja uz pomoć oko ugovaranja i realizacije specijalističkih liječničkih pregleda, vanjski suradnici: stomatolog, fizijatar i neuropsihijatar
  • Isplata putnih troškova za učenika ili mogućnost uključivanja u postojeći organizirani prijevoz
  • Psihosocijalne rehabilitacije: logopedska terapija, kineziterapija i sportsko- rekreativne aktivnosti, glazbena terapija, likovna terapija, fizikalna terapija, psihološka podrška, Neurofeedback terapija
  • Odgoj i edukacijska rehabilitacija uz organizirano provođenje slobodnog vremena (za korisnike cjelodnevnog boravka): usvajanje motoričkih i praktično-osobnih vještina, usvajanje spoznajno-društvenih vještina; razvijanje interesno-kreativnih aktivnosti; emocionalni razvoj i usvajanje socijalno-vrijednosnog sustava, posjeti kulturno-umjetničkim i sportskim događanjima u gradu i okolici

Projekti

Kurikulum Centra „Šubićevac“ za svaku školsku godinu predviđa i ostvaruje projekte usmjerene na osobni razvoj učenika. Istaknut ćemo samo neke: obilježavanje značajnih datuma, organizacija izložbi učeničkih radova, organizacija dviju školskih priredbi godišnje, prikaz učeničkih radova u školskom listu „Zvončić“, organizacija Dana otvorenih vrata Centra „Šubićevac“, sudjelovanje u sportskim natjecanjima i smotrama učeničkih zadruga, sudjelovanje na Državnoj smotri učenika s teškoćama u razvoju, sudjelovanje u prodajnim izložbama (Srednjovjekovni sajam, Božićni sajam, Uskrsni sajam, Seljačka tržnica u Zadru), organizacija CAP radionica – program sprečavanja zlostavljanja djece s intelektualnim teškoćama, suradnja s kulturnim ustanovama i udrugama Šibensko-kninske županije…

Škola voća i povrća

Pozivamo vas da date svoj glas Centru za godišnju zalihu voća i povrća za naše učenike. Svi koji žele glasati prvo trebaju odabrati trgovinu Kauflanda u Šibeniku, a nakon toga dati svoj glas školi.

Glasanje je otvoreno od 2. do 21. svibnja 2024. godine. Glasajte na   poveznici Kaufland škola voća i povrća.

Centar za odgoj i obrazovanje "Šubićevac" / Bana Josipa Jelačića 4, HR-22000 Šibenik / www.centar-odgojiobrazovanje-subicevac-si.skole.hr / ured@centar-odgojiobrazovanje-subicevac-si.skole.hr